Moda na klasykę nie mija nigdy. Zawsze jest ona na czasie, zawsze zgodna z trendami. Niestety urządzenie klasycznej kuchni nie jest łatwe. Wymaga znajomości zasad aranżacji wnętrz, dobrego gustu i sprawności w doborze dodatków. Szczególnie ważne są te ostatnie, bowiem to one tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Jakie dekoracje sprawdzają się w kuchni i mają miano klasycznych?
Trendy w kuchniach klasycznych 2021
Kuchnie w stylu klasycznym nie ulegają modom i trendom. Ich uroda nie przemija, a piękno nie starzeje się. W klasycznych wnętrzach liczy się bowiem efektowna forma oraz detale, które pozwalają wydobyć naturalne piękno pomieszczenia. Swój urok klasyczna kuchnia zawdzięcza wyrafinowaniu, wyważeniu i zastosowaniu solidnych materiałów. Jej cechą charakterystyczną jest czerpanie z takich stylów jak angielski, skandynawski i prowansalski. Oznacza to, że we wnętrzach nie brakuje eleganckich frezowań, porcelanowych uchwytów, ażurowych frontów, wysp kuchennych, witryn, kredensów, dużych stołów z zestawem krzeseł, okapu.
Kuchnia w stylu klasycznym to też drewniane meble, granitowy zlewozmywak czy sprzęty AGD znanych i cenionych marek. To, co istotne wszystkie elementy wyposażenia utrzymane są w ciepłych, jasnych odcieniach. W kuchniach klasycznych przeważa biel, beż, kolory drewna i odcienie ziemi. Barwy te dominują na ścianach, podłogach, na meblach, sprzętach, a także dodatkach. Przejawia się to tym, że akcesoria do klasycznych wnętrz takie jak baterie zlewozmywakowe najczęściej mają barwę beżową lub białą.
Zlewozmywak Granitowy Oslo, 510 x 435 mm, 529,99 zł 329,99 zł
100 twarzy kuchni klasycznej
Klasyczna kuchnia ma wiele twarzy. Obecnie prym w trendach wiedzie ta inspirowana angielskimi wnętrzami. Jej cechami charakterystycznymi są białe, dekoracyjne meble, duży stół, kominek z otwartym paleniskiem, wyspa z płytą kuchenną i zlewozmywakiem. W klasycznej kuchni angielskiej jest też miejsce na dodatki. Zapraszając je do wnętrza, trzeba jednak zachować umiar. Dekoracje nie powinny zakłócać harmonijnego charakteru wnętrza. Idealne dodatki do kuchni klasycznej to przedmioty użytkowe np. eleganckie pojemniki na przyprawy, stylowe zegary przytulne tekstylia.
Drugim typem kuchni w stylu klasycznym jest ta toskańska. Inspirowana jest ona słonecznymi Włochami. Wnętrza toskańskie są jasne, eleganckie, lekkie i subtelne. Bazują na naturalnych materiałach takich jak kamień czy drewno. Ulubione kolory tej klasycznej kuchni to przede wszystkim szarości i kolory ziemi. Stąd też obok dębowych mebli często pojawia się szary zlewozmywak z baterią w tym samym kolorze. Odcienie szarości przyjmuje też lodówka, kuchenka, piekarnik czy sprzęty małego AGD. Do tak zaaranżowanego wnętrza pasować będą klasyczne dodatki, wśród których na pierwszy plan wysuwają się tekstylia. Firany, obrusy, serwety z delikatnymi wzorami to kwintesencja elegancji we włoskim stylu. Oprócz tekstyliów do kuchni warto wprowadzić też subtelne pojemniki na przyprawy, a także stylową ceramikę.
Zlewozmywak Granitowy Sewilla, 780 x 500 mm, 649,99 zł 449,99 zł
Klasyka w kuchni ma też bardziej ekscentryczną twarz, a jest nią elegancja w amerykańskim stylu. Jej cechą charakterystyczną jest uwielbienie dla ciemnych kolorów, minimalizmu i modernistycznych rozwiązań. Sprawia to, że we wnętrzach dominują baterie kuchenne w kolorze czarnym lub grafitowym, zlewozmywaki i sprzęty AGD w tych samych odcieniach. Dodatkami w klasycznej kuchni w ciemnych kolorach jest małe AGD, czyli designerskie ekspresy do kawy, tostery, opiekacze, krajalnice. Wiele dodatków do klasycznych kuchni te bazujące na ekologicznych rozwiązaniach np. oszczędzających energię czy wodę.
Klasyczne dekoracje do kuchni – na ścianę, na blat i nie tylko
Klasyczne dekoracje do kuchni mogą ozdabiać zarówno ściany, jak i blaty robocze. Najczęściej w klasycznych wnętrzach stawia się na dodatki praktyczne, które usprawnią pracę i ułatwią organizację. Takie funkcje w kuchni pełnić będą otwarte półki na ścianę. Dzięki nim można zaoszczędzić miejsce w szafkach. Na półkach można przechować sypką żywność (w pięknych pojemnikach), a także kolekcje książek kucharskich czy ceramikę. Alternatywą dla półek są oczywiście obrazy, grafiki czy zdjęcia. Uniwersalne będą te utrzymane w kuchennym klimacie. Grafiki czy obrazy z chlebem, ciastem, ciasteczkami, kawą, czy herbatą doskonale wpiszą się w klimat pomieszczenia. Odważniejsze będą abstrakcyjne obrazy, pejzaże, grafiki z kwiatami czy zdjęcia miast. Klasyczna dekoracja na ścianę w kuchni to także zegar, naklejki ścienne czy farba tablicowa. Szczególnie ta ostatnia jest ciekawa, bowiem tworzy na ścianie notatnik, w którym można notować plan całego tygodnia, listy zakupów, zapisywać przepisy.
Klasyczne dodatki mogą pojawiać się też na blacie. Warto jednak pamiętać, aby ustawiać na nim takie przedmioty, z których korzysta się najczęściej. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na jeden, efektowny element, zamiast zagracać blat tysiącem akcesoriów. Dobrym gadżetem dekorującym na blat będzie ekspres do kawy, misa na owoce, pojemnik na herbatę, zestaw drewnianych desek do krojenia, komplet noży, toster lub designerskie radio.
W żadnej kuchni nie może również zabraknąć tekstyliów. Doskonale dekorują one zarówno kuchnię, jak i jadalnie. Na stole pojawić może się obrus lub bieżnik, w oknach natomiast firanki, zasłonki lub zazdrostki. Tekstylia kuchenne to też różnego rodzaju ściereczki np. lniane czy bawełniane, szydełkowe uchwyty na garnki podkładki pod kubki.
Uniwersalne akcesoria to jednak nie tylko tekstylia, ale i ozdobne pojemniki. Przydadzą się one w każdym wnętrzu – zapewnią w nim ład i porządek. W pojemnikach trzymać można przyprawy, ciastka, torebki z herbatą, sypką żywność taką jak ryż, makaron, kaszę. Stawiając na klasykę, warto wybrać pojemniki proste w formie, bez zbędnych ozdobników i o uniwersalnych kolorach.
Kolejny klasyczny dodatek w kuchni to zioła. Nawet mały zielnik wprowadzi do kuchni powiew świeżości. Dodatkowo będzie on praktycznym akcesorium, które pozwoli mieć zawsze pod ręką ulubione przyprawy. Świeża mięta, bazylia czy rozmaryn odpowiadać będą też za miły zapach w kuchennym wnętrzu. Ziołowy ogród można zaaranżować na blacie roboczym (jeśli ma się takie miejsce), parapecie okiennym, powiesić w donicach u sufitu.
Uniwersalnych ozdób do kuchni nie brakuje. Pasować będą one zarówno do kuchni klasycznych, jak i tych urządzonych w innych stylach: nowoczesnym, skandynawskim, toskańskim, minimalistycznym, prowansalskim, retro, glamour. Wybierając jednak dekoracje, zawsze jednak warto pamiętać o umiarze. Zagracone blaty czy obwieszone obrazami ściany nie będą się prezentować elegancko, a także wprowadzą do wnętrza chaos.