Szukając mebli do kuchni jedną z rzeczy, na którą w pierwszej kolejności zwracamy uwagę, są fronty szafek. Oprócz tego, materiału z jakiego są wykonane, zwracamy uwagę na wykończenie. Najczęściej spotykane są fronty matowe, połyskujące i lakierowane. Decyzja o tym, jakie fronty szafek kuchennych się wybierze, jest istotna, ponieważ wpływają one ogólny wygląd i charakter pomieszczenia. Jeśli nie wiesz, jakie fronty do szafek kuchennych wybrać, przeczytaj nasz krótki poradnik.
Fronty do szafek kuchennych, jakie wybrać?
Podczas wyboru mebli kuchennych należy bliżej przyjrzeć się materiałom, z jakich fronty kuchenne są wykonywane. Od lat najpopularniejsze się fronty drewna, które uważa się za klasyczny i zawsze bezpieczny wybór. Fronty z drewna mają jedną zasadniczą zaletę są trwałe i solidne. Te zalety odbijają się jednak w wysokiej cenie frontów.
Alternatywą dla nich jest tańsza płyta MDF, czyli mieszanka włókien drzewnych odpowiednio utwardzanych substancjami chemicznymi. Fronty z płyty MDF dostępne są w formie lakierowanej lub fornirowanej. Bogactwo możliwości, jakie dają fronty z płyty MDF oraz ich cena sprawia, że są one jednymi z najchętniej wybieranych.
Fronty kuchenne – faktura i kolor
Wybór frontów kuchennych to także decyzja co do ich faktury i koloru. Te elementy znacznie wpływają na estetykę zabudowy kuchennej i powinny być ściśle dopasowane do stylu, w jakim pomieszczenie ma być urządzone.
Producenci mebli proponują wiele wariantów. W kuchni można postawić na fronty lakierowane w macie, połysku lub półmacie, fronty gładkie lub z wyraźnie zarysowanymi słojami drewna. W sklepach znajdziemy również meble kuchenne z frontami zdobionymi, na których pojawiają się rowkowania, ramki, ryflowania czy ażurowe wstawki.
Jakie fronty do kuchni – lakierowane czy foliowane?
Szeroki wybór frontów w kuchennych meblach sprawia, że trudno jest podjąć decyzje. Utrudnia to również nazewnictwo poszczególnych metod wykonywania frontów kuchennych. Kupując mebel, często sprzedawca daje nam do wyboru fronty lakierowane lub foliowane. W dalszej kolejności musimy zastanowić się, czy chcemy fronty połyskujące, matowe fronty lakierowane lub frezowane. Następnie musimy wybrać w jakim mają być kolorze.. Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba znać różnicę pomiędzy poszczególnymi rodzajami frontów kuchennych. Oto mini słowniczek, który pomoże w podjęciu decyzji, jakie najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni.
- Fronty fornirowane – zachowują naturalną fakturę drewna, przez co wyglądają niezwykle naturalnie; odnajdziemy na nich przebarwienia i sęki; fronty fornirowane wykonane są z cienkiej płyty naturalnego drewna, która nakładana jest na materiał, z jakiego stworzona jest kuchenna zabudowa; zastosowana okleina (forint) może mieć wykończenie matowe lub na wysoki połysk. Wykończenie zależy od tego, czy do wykończenia szafek został użyty wosk czy lakier.
- Fronty laminowane (fronty foliowane) są to meble wykończone okleiną meblową, którą stanowi folia PCV; dzięki temu, że jest dostępna w wielu kolorach, fronty laminowane z łatwością można znaleźć w każdym odcieniu; zastosowany laminat jest łatwy w utrzymaniu, trwały i odporny na działanie promieni słonecznych. Folia nakładana jest na froncie i jego krawędziach, co minimalizuje ryzyko odklejania się, pod wpływem wilgoci lub innych czynników. Nowoczesne metody jej nadania sprawiają, że może być stosowana nawet na ozdobnych drzwiczkach np. wyżłobieniami.
- Fronty lakierowane – tworzy się je, nakładając na powierzchnię mebli warstwę specjalnego lakieru; im jest go więcej, tym fronty są bardziej odporne na uszkodzenia. Obecnie meble lakierowane są niezwykle modne. Dostępne są w szerokiej palecie kolorów; fronty lakierowane wykańczane są w połysku, matowo lub półmatowo. Rozważając wybór koloru frontów lakierowanych, należy pamiętać, że im są one ciemniejsze, a powierzchnia mebli bardziej błyszcząca, tym wyraźniej widać na nich kurz i pyłki. Projektanci wnętrz polecają również zastosowanie frontów matowych w dużych kuchniach, a tych połyskujących w mniejszych pomieszczeniach.
- Fronty akrylowe – są podobne do tych lakierowanych, ale o wiele tańsze; powstają w wyniku nanoszenia na płytę MDF okleiny; w obecnym sezonie w wystroju wnętrz często pojawiają się fronty akrylowe matowe, ale należy też pamiętać o tych połyskujących; akryl nadaje zabudowie kuchennej tzw. efekt szkła, dzięki czemu blask koloru jest bardzo głęboki, a efekt połysku niepowtarzalny; fronty akrylowe to również antybakteryjne, łatwe w czyszczeniu oraz ekologiczne.
Na jakie fronty się zdecydować?
Wybór frontów kuchennych nie jest łatwy. Mnogość technik ich wykonania oraz materiałów, z jakich powstają, sprawia, że można zagubić się w terminologii i nie wie, czym jedne różnią się od drugich. Bardzo często więc przy zakupie kuchennej zabudowy kierujemy się więc tylko ceną i wyglądem zewnętrznym. Musimy pamiętać, że kuchenne meble powinny być również praktyczne, solidne i wytrzymałe. Z racji tego, że większość z nas nie zmienia ich zbyt często, nie można pozwolić sobie na kupno zabudowy mało funkcjonalnej i wykonanej ze złych jakościowo materiałów. Zanim zdecydujemy się, jakie fronty do kuchni wybrać, warto sprawdzić, czym różnią się obie techniki, ocenić ich wady i zalety pod kątem naszych potrzeb i podjąć świadomą decyzję.