Odpowiednie oświetlenie w kuchni istotnie wpływa na jej funkcjonalność, znacznie ułatwiając pracę podczas gotowania i przyrządzania posiłków. Punkty świetlne powinny zostać zatem precyzyjnie rozmieszczone, biorąc pod uwagę specyfikę danej kuchni oraz kilka sprawdzonych zasad.

Światło w kuchni

W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, w kuchni nie wystarczą jedno czy dwa źródła światła. Potrzebne są tutaj zupełnie inne rozwiązania, a podyktowane układem poszczególnych stref roboczych. Przy projektowaniu oświetlania w kuchni szczególnie istotne jest pragmatyczne podejście. Lampa w pięknej, nowoczesnej oprawie, tworząca jednak cień czy półcień w obrębie blatu kuchennego nie zda egzaminu. Skutecznie utrudni pracę, a przecież powinna ją ułatwiać. Walory estetyczne są bardzo ważne, jednak w przypadku kuchni powinny ustąpić pierwszeństwa względom praktycznym. Dlatego właśnie zaplanowanie oświetlenia w kuchni najlepiej powierzyć doświadczonemu projektantowi. Polecanych specjalistów można znaleźć w serwisie Fixly - https://fixly.pl/kategoria/projektowanie-wnetrz.

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Oświetlenie w kuchni można podzielić na trzy główne typy: centralne, robocze oraz dekoracyjne. Każde z nich spełnia inne funkcje, jednak najistotniejsze z praktycznego punktu widzenia są dwa pierwsze. Ostatni rodzaj służy budowaniu nastroju i estetyki wnętrza.

Centralne

Światło centralneto zwykle jedna lampa umieszczone w środkowym punkcie pomieszczenia. Ma za zadanie oświetlić całą kuchnię, umożliwiając swobodne funkcjonowanie po zmierzchu, zastępując tym samym naturalne światło dzienne. Szczególnie istotne jest wtedy, gdy kuchnia pełni również rolę jadalni. Dobrym pomysł w takim przypadku jest zamontowanie lampy bezpośrednio nad miejscem spożywania posiłku. Światło centralne ma równomiernie rozjaśnić całą kuchnię, jednak nie zda egzaminu jako jedyny punkt świetlny.

Robocze

Oświetlenie robocze w kuchni nazywane jest także funkcyjnym. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortowej pracy przy blacie, płycie kuchennej czy zlewozmywaku, czyli doświetlenie miejsc, gdzie przygotowywane są potrawy. Rolę oświetlenia roboczego pełnią najczęściej reflektory punktowe (halogenowe bądź LED), instalowane pod górnymi szafkami wiszącymi. Oprawy do żarówek mogą zostać zamontowane w specjalnie wykonanych otworach lub przytwierdzone do spodu szafki. Strefa robocza musi być idealnie oświetlona, dlatego przyjmuje się, że optymalnym sposobem jest rozmieszczenie punktów świetlnych co 40-60 cm. Alternatywą dla lamp punktowych jest montaż popularnych obecnie listw LED.

Dekoracyjne

Rolę oświetlenia dekoracyjnego mogą pełnić efektowne lampki zamontowane w szufladach, przeszklonych półkach czy wnękach meblowych. Oświetlenie dekoracyjne spełnia głównie funkcje pomocnicze oraz poprawia walory wizualne kuchni, nadając jej pożądanego klimatu. Podobnie jak w przypadku lamp podszafkowych, tak i w przypadku dekoracyjnych punktów świetlnych najlepiej używać halogenów bądź LED-ów. Są energooszczędne i doskonale podkreślą wybrane elementy aranżacji.

Oświetlenie wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna może pełnić i łączyć różne funkcje - oddzielać aneks od salonu, zastępować stół, przy którym spożywamy posiłki czy być dodatkową przestrzenią roboczą. Aby spełniała swoją rolę musi być oczywiście dobrze oświetlona dedykowanym źródłem światła.

 

Bardzo popularne są lampy wiszące, które znajdując się bezpośrednio nad wyspą zapewniają równomierne oświetlenie całej powierzchni. Dodatkowo stanowią mocny akcent w aranżacji kuchni. Rynek oferuje wiele różnego rodzaju lamp, które łatwo dopasować do wystroju wnętrza. Do oświetlenia wyspy kuchennej świetnie sprawdzają się również ekrany montowane do sufitu, w których umieszcza się punktu świetlne.

Barwa światła i kolory w kuchni

Wybierając oświetlenie do kuchni powinniśmy zwrócić uwagę na jego barwę i dobrać do kolorystyki panującej w pomieszczeniu. Światło może przyjmować barwę ciepłą, neutralną lub zimną. Każda z nich daje inny efekt i sprawdza się w określonych sytuacjach. Najlepszym rozwiązaniem dla kuchni jest pomieszanie kilku źródeł światła o różnej barwie. Pod szafkami lepiej sprawdzi się światło neutralne bądź zimne, przy którym bardzo wygodnie się pracuje. Natomiast światło centralne może mieć barwę ciepłą, która nada kuchni przytulnego klimatu.

 

Inną kwestią jest dopasowanie barwy do koloru zabudowy kuchennej oraz ścian pomieszczenia. Jest to trudne zadanie, które wymaga dużej wiedzy na temat optyki i łączenia kolorów. Do drewnianych frontów lepiej pasować będzie ciepłe światło, z kolei do minimalistycznej kuchni w białym kolorze należy dobierać światło zimne. Wybór odpowiedniego oświetlenia do kuchni dobrze jest skonsultować z fachowcem. Można również postawić po prostu na światło neutralne. Stanowi bezpieczny kompromis i pasuje niemal do każdej kuchni.

 

 

Artykuł przygotowany został we współpracy z serwisem Fixly.pl - https://fixly.pl

 

Fixly pozwala na zlecenie usługi w jednej z 12 kategorii i nawiązanie kontaktu z wykonawcami zainteresowanymi jej realizacją. Co miesiąc Fixly odwiedza niemal pół miliona internautów potrzebujących pomocy fachowca.