Kuchnia w stylu Marokańskim nieodzownie kojarzy się bogatą ornamentyką.  Bajecznie kolorowy styl marokański nie tylko cieszy oko, ale i pozwala przenosić się w oryginalny i ciepły klimat, nawet w zimowe dni. Styl marokański w kuchni można wprowadzić od podstaw lub uzyskać wprowadzając  umiejętnie dobrane dodatki i dekoracje. Marzy Ci się kuchnia w tym stylu? Zobacz, jak go wprowadzić do wnętrza.

Arabskie ornamenty, marokańskie wzory dodatki i akcesoria rodem z kraju Maghrebu sprawiają, że każde wnętrze zyskuje kolory i fantazje. Kuchnia w stylu marokańskim to wnętrza dla osób, które nie boją się eksperymentów a oszczędny skandynawski styl  to nie ich klimat 

Styl marokański w mieszkaniu – czym się wyróżnia?

Styl ten wyróżnia się spośród innych abstrakcyjnymi ornamentami, często inspirowanymi światem roślin, misternymi arabskimi wzorami, zdobieniami i koronkowymi przesłonami. Charakterystycznym motywem stylu arabskiego jest marokańska koniczyna, która zastosowana w nowoczesnych wnętrzach daje ciekawy efekt. Motyw ten można stosować na tapetach lub płytkach podłogowych. Warto pamiętać, że styl marokański we wnętrzu niewiele ma wspólnego z minimalizmem. Kocha przepych, dlatego w pomieszczeniach inspirowanych tym trendem nie może zabraknąć dywanów, kilim, poduszek, zasłon, obrusów, baldachimów.

Kuchnia Maroko: barwy, barwy, barwy

Styl marokańskie w kuchni to przede wszystkim feeria barw. Marokańska kuchnia to połączenie ognistych barw, odkcieni chłodnych błękitów, a także arabskich ornamentów i dekoracji. Marokańskie wnętrza mogą być utrzymywane w bardzo różnorodnej kolorystyce. Na ścianach może królować śnieżnobiała biel przypominająca morską pianę, beże kojarzące się z pustyniami czy nasycone kolory Afryki takie jak czerwienie, turkusy, fiolety czy żółcie. Wybór kolorystyki jest kuchni w stylu arabskim bardzo bogaty. Najczęściej stawia się na ciepłe odcienie piasku i gliny, czerwienie, głębokie brązy, błękit oraz zgaszoną zieleń. 

Marokański wzór – jak go zastosować w kuchni?

W kuchni w stylu marokańskim nie może zabraknąć płytek podłogowych z charakterystycznym wzorem. Tradycyjne płytki marokańskie produkowane są z wysokogatunkowej gliny i barwników w naturalnych kolorach – białym, niebieskim, zielonym oraz żółtym. Najpopularniejszym wzorem jest mozaika, która w Maroku znana jest od stuleci. Płytki marokańskie w kuchni układa się zazwyczaj na ścianach, ale coraz częściej można też spotkać płytki podłogowe w arabskie ornamenty.

Koncepcji jest wiele – mozaiki można układać nad zlewem, na całej ścianie, wykańczać nimi wnęki czy framugi drzwi. Ozdobny wąski pasek nada wnętrzu klimatu i charakteru. Płytki marokańskie można stosować nie tylko we wnętrzach inspirowanych krajem Maghrebu, ale i jako akcent w kuchniach klasycznych, tradycyjnych, a nawet minimalistycznych.

Kuchnia w stylu arabskim – meble i wyposażenie

Płytki do kuchni w stylu marokańskim doskonale komponują są z meblami, wykonanymi z ciemnego drewna oraz kamiennymi płytami. Doskonale skomponują się meble z rzeźbionymi frontami i ozdobnymi uchwytami. Ciekawym i odważnym rozwiązaniem jest zastosowanie kolorowych mebli. Wyjątkowego klimatu kuchni Maroko doda żółta lub turkusowa szafa z ażurowym dekorem na drzwiach. Doskonałym uzupełnieniem wnętrza są także kuchenne baterie w kolorze beżowym oraz dobrane do nich granitowe zlewozmywaki o tej samej barwie i owalnych kształtach. 

W kuchni w stylu arabskim nie należy żałować ornamentów.  Dekoracyjny przepych jest charakterystyczny dla Orientu i nie może go zabraknąć we wnętrzu inspirowanego tym  stylem. Materiały użyte do aranżacji kuchni w stylu marokańskim to te bliskie naturze. We wnętrzach mile widziane jest drewno, kamień, ceramika, metaloplastyk, oraz metalowe naczynia.

Dodatki w stylu marokańskim

W kuchni w stylu arabskim nie może zabraknąć stylowych dodatków. Powinny znaleźć się one zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu marokańskim, jak i tym, w którym jedynie chce się nawiązać do orientu. Dodatki w stylu marokańskim, po które warto sięgnąć to:

  • Naczynia – w marokańskich wnętrzach sprawdzają się przede wszystkim metalowe i ceramiczne naczynia; styliści polecają udekorować kuchnię tackami, imbrykami czy cukiernicą; mile widziane są także ciężkie misy, talerze oraz kubki z kamionki lub ceramiki; charakterystycznym dodatkiem w stylu marokańskim jest tadżina, czyli ceramiczne naczynie, w którym przygotowuje się tradycyjną marokańską potrawę;
  • Tekstylia – kuchnia w stylu marokańskim uwielbia bogato zdobione tekstylia; najlepiej, jeśli pojawią się na nich arabskie wzory, a same tekstylia wykonane będą z naturalnych materiałów takich jak wełna oraz bawełna; kiedy kuchnia połączona jest z jadalnią, warto na krzesłach ułożyć dekoracyjne poduchy z frędzlami;
  • Oświetlenie – aby nadać wnętrzu arabskiego klimatu, warto zasięgnąć po klimatyczne oświetlenie; lekkie i wzorzyste abażury świetnie wpiszą się w orientalny klimat; styliści wnętrz polecają stosować je w większych grupach np. dwa czy trzy powieszone nad kuchennym stołem;
  • Akcesoria  dekoracyjne – całość aranżacji kuchni w stylu marokańskim dopełniają ozdobne szkatułki, kolorowe wazony ceramiczne, pozłacane wieszaczki i uchwyty oraz abstrakcyjne grafiki.

Styl marokański we wnętrzu – gdzie go zastosować?

Styl marokański w mieszkaniu pasuje nie tylko do kuchennych wnętrz. Design ten również dobrze spisuje się w pozostałych domowych pomieszczeniach. Najczęściej urządza się w nim łazienki oraz sypialnie, które urzekają orientalnym klimatem i przywodzą na myśl śródziemnomorskie aranżacje. Styl marokański we wnętrzu sprawia, że każde pomieszczenie przemienia się w to rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy.

 

 Tytułowe zdjęcie pochodzi z serwisu: unsplash.com